E-commerce i porast virtuelnih svetova – da li ste spremni?

E-commerce i narodna poslovica „Dok jednom ne smrkne drugom ne svane“. Možda ova izreka najbolje opisuje zamenu uloga koju su u martu 2020. godine imale realnost i virtuelna realnost.

E-commerce i narodna poslovica „Dok jednom ne smrkne drugom ne svane“. Možda ova izreka najbolje opisuje zamenu uloga koju su u martu 2020. godine imale realnost i virtuelna realnost.

Svakom laiku je jasno da je s pojavom pandemije koronavirusa svet usporio, a virtuelni svet eksplodirao, ali je i dalje otvoreno pitanje na koje se sve načine to odrazilo na današnjicu i kakve je posledice ostavilo na celokupno globalno stanovništvo?

Statistika govori umesto nas.

„U prvih nekoliko nedelja marta 2020. godine, samo u Sjedinjenim Američkim Državama je 18% više ljudi koristilo internet u odnosu na isti period prethodne godine“ navodi su sajta Statista, dok je prema podacima International Telecommunication Union (ITU) u celoj 2020. godini broj korisnika interneta porastao za čak 10,2% što se beleži kao najveći porast u ovoj deceniji.

Iako su negativne posledice koronavirusa na celokupnu svetsku zajednicu i te kako osetne i danas, neke branše su ovu pandemiju iskoristile u svoju korist i zabeležile ogroman uspeh. Jedna od njih je i e-commerce.

Šta je tačno e-commerce?

Preskočićemo suvoparne teorijske definicije, jer je e-commerce (skraćeno od electronic commerce) ni manje ni više – elektronska trgovina ili e-trgovina. Ova oblast pokriva sve aktivnosti prodaje i kupovine koje se vrše isključivo posredstvom interneta.

Ukoliko na primer želite da poručite novi iPhone preko on-line shop-a ili, recimo, da platite svoj račun za telefon on-line, vi zapravo trgujete elektronski.

Koliko je e-commerce zaista jak?

Prema istraživanju koje je objavio Oberlo, rast e-trgovine u 2020. godini je dostigao čak 26,4%, dok je broj onih koji su kupovali on-line porastao na 60% tokom 2020. i 2021. godine u 66 zemalja u kojima je vršeno istraživanje – podaci su Konferencije Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNCTAD).

Ali, gde je tu Srbija?

Recimo da će biti dovoljno jasno koliki je značaj e-trgovine (e-commerce) kod nas kada pročitate podatke Narodne banke Srbije koji kažu da se broj dinarskih transakcija plaćenih karticom putem interneta duplirao 2020. godine u poređenju sa 2019. godinom.

Trend jačanja elektronske trgovine je evidentno značajno uticao i na potrošače u Srbiji, što se vidi i na osnovu broja korisnika interneta koji nikako nije zanemarljiv – čak 83,2 odsto domaćinstava u Srbiji ima internet priključak, dok za potrebe poslovanja internet koristi 100 odsto preduzeća, podaci su koje je u oktobru ove godine izneo Republički zavod za statistiku.

Ove brojke samo pokazuju da se i potrošač u Srbiji oseća dosta komfornije i sigurnije u elektronskim transakcijama nego ranije. Da li je u pitanju to što smo konačno shvatili da je e-trgovina vid trgovine kao i svaki drugi, da se privatnost i sigurnost potrošača u njoj podjednako poštuju kao i u klasičnoj trgovini ili se za e-trgovinu ipak odlučujemo jer smo uvideli da je mnogo brža, lakša i dostupnija od trgovine na koju smo navikli?

U nastavku su neki od razloga zašto se sve više odlučujemo da poslove obavljamo on-line, ali i zašto nju sve češće biraju i prodavci.

Kuda dalje: Kakve benefite ima prodavac, a kakve kupac u e-trgovini?

Neki od razloga zašto se sve više biznisa odlučuje da pokrene svoju trgovinu on-line su:

●     Manji troškovi održavanja biznisa – ukoliko se trgovina vrši isključivo on-line.

●     Dupliranje vidljivosti – ukoliko se pored klasičnog maloprodajnog mesta uključi i e-trgovina,

●     Lako praćenje potrošača na sajtu – ovaj način kupovine daje jasne podatke šta je popularno od proizvoda, kako se kupac kreće kroz e-prodavnicu, itd.

●     Efikasniji marketing – mogućnost kreiranja oglasa za određenu ciljnu grupu.

●     Ušteda vremena – u samo nekoliko minuta korisnik preko e-commerce sajta može lako da poruči određeni proizvod, a vreme je zlato zar ne?

●     Dostupnost 24/7 – Uvek i svuda možete obaviti elektronsku trgovinu. I to vam ne uskraćuje druge načine trgovine, ako ih ipak više preferirate. Baš naprotiv. Ukoliko želite da kupite nov mobilni uređaj, a nemate vremena da svratite u neki od naših prodajnih objekata, kada god vam odgovora možete posetiti naš on-line shop i poručiti uređaj elektronski.

●     Informacije na jednom mestu – Na sajtovima koji se bave e-trgovinom najčešće su jasno istaknute cene, popusti i dostupnost samih proizvoda što dodatno olakšava proces kupovine.

●     Održivost poslovanja – U vreme nezapamćene situacije prouzrokovane COVID-19 virusom klasična prodaja je potpuno stala. Ipak, oni biznisi koji su uspeli da se prebace na on-line prodaju doživeli su veliki uspeh. To se posebno odnosi na oblast dostave hrane, ali i druge industrijske grane koje su se fokusirale na e-commerce.

E-commerce nastavlja da ispisuje istoriju

Lekcije koje smo naučili o e-trgovini bi trebalo što bolje iskoristiti i u narednom periodu, jer su predikcije da će elektronska trgovina globalno nastaviti da se širi i dalje. Razlog je pre svega razvoj mobilnih uređaja i aplikacija koje olakšavaju kupovinu i pružaju nove usluge kako bi se zadovoljile novostvorene potrebe potrošača. Pokazalo se da su potrošači nakon vanredne situacije uzrokovane pandemijom zadržali mnoge navike. Kao efekat toga svakako nas u narednom periodu očekuju brojne inovacije na različitim frontovima, ne samo u e-trgovini.

Kako da pokrenete svoj on-line shop?

Pokretanje internet prodavnice podrazumeva savladavanje određenih izazova iz domena e-commerce-a. Srećom oni se mogu veoma brzo rešiti pomoću kvalitetnih digitalnih poslovnih rešenja. Zahvaljujući tome, investiranje u onlajn biznis je višestruko povoljnije a donosi i značajnu uštedu vremena.

Kreiranje on-line shop-a je složen proces primene e-commerce-a. Za njegovo kreiranje neophodno je uključiti više faktora. Da bi vaš on-line shop oživeo, u njegovo kreiranje moraju se uključiti programer i dizajner (grafički i veb-dizajner), nakon čega sledi registracija domena a zatim i sam hosting sajta.

Važno je biti oprezan i detaljan prilikom kreiranja sadržaja on-line shop-a čak i po cenu da se ovaj proces oduži jer u suprotnom i najsitniji propust može skupo da košta vlasnika. Na on-line shop-u je neophodno poštovati nekoliko važnih zakona: “Zakon o zaštiti potrošača“, „Zakon o elektronskoj trgovini“, „Zakon o oglašavanju“ i „Zakon o zaštiti potrošača“. Detaljno pročitajte i analizirajte ove zakone pre nego što počnete da radite na samom sajtu, jer kupci ni u jednom trenutku ne smeju da osete nelagodnost kada kupuju kod vas.

Zbog toga je i transparentnost jedna od važnih stavki.

Što je jasno navedeno u „Zakonu o elektronskoj trgovini“ koji, između ostalog, navodi da je pružalac usluga dužan da, u obliku i na način koji je neposredno i stalno dostupan, korisnicima usluga i nadležnim organima državne uprave pruži ime i prezime ili naziv pružaoca usluga. Na taj način će potrošači više verovati on-line shop-u na kom se jasno vidi ko stoji iza njega, odnosno ko je njegov vlasnik.

Pored toga, na on-line shop-u je važno istaći politiku privatnosti, zaštitu podataka o ličnosti i tzv. „kolačiće“ koji na sajtu moraju da budu jasno vidljivi i dostupni.

I za kraj, nijedan vlasnik on-line shop-a ne sme da zaboravi da svom krajnjem potrošaču mora da pruži sigurnu kupovinu i transakcije, odnosno pouzdan e-commerce. To se postiže kripto  zaštitom, usklađivanjem sa PCI standardima ili pribavljanjem SSL sertifikata.

Telekom Srbija
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.