Sa tradicionalnih (štampanih) medija brzo smo se preselili i na digitalne medije. Danas se sve češće opredeljujemo da posećujemo portale i vesti čitamo sa svojih mobilnih uređaja. Postavlja se pitanje da li se ovaj trend odrazio i na knjige? Za razliku od novinskih članaka, utisak je da veliki broj ljudi i dalje čita knjige u tradicionalnom obliku. Ukoliko do sada niste zavirili u svet e-knjiga, otkrivamo vam naša iskustva.
Koji program za čitanje instalirati?
Izbor je zaista impozantan, tako da će svako od vas sigurno pronaći program koji mu odgovara. Mi smo testirali FBReader i rado vam ga preporučujemo, pre svega zbog velikog broja opcija, zahvaljujući kojima aplikaciju možete u potpunosti prilagoditi sopstvenim potrebama. Šta sve ima FBReader? Noćni i dnevni režim čitanja, podešavanje fonta, brzu pretragu knjige unosom ključne reči, mogućnost deljenja knjige sa drugima, odlično organizovanu biblioteku,obeležavanje (bookmark) delova teksta, kopiranje, sinhronizaciju i još mnogo toga.
Posebno izdvajamo mogućnost da se kroz ovu aplikaciju knjiga uvek otvara tamo gde ste prethodni put stali sa čitanjem i mogućnost da je sinhronizujete sa vašim Google nalogom što znači da je možete čitati sa različitih uređaja.
Pored FBReader-a na raspolaganju su vam i drugi čitači kao što su: Prestigio eReader sa značajnom (besplatnom) kolekcijom domaćih klasika dostupnih unutar same aplikacije, Moon+ Reader, Aldiko Book Reader, Amazon Kindle, Kobo Books. Amazon Kindle je dostupan i za iOS i Windows Phone, kao i Kobo Books (iOS, WP), a od besplatnih programa za iOS tu je i Bluefire Reader.
Da li koristiti specijalizovani e-čitač, pametni telefon ili tablet za čitanje?
Nije nužno kupovati specijalizovan uređaj za čitanje elektronskih knjiga, pogotovo što je specijalizovanom e-čitaču uglavnom to jedina funkcija. Moderni pametni telefoni definitivno mogu zameniti i e-čitače. Naravno, što su displej i rezolucija ekrana telefona veći i ugođaj će biti bolji. Tablet uređaji predstavljaju, zbog istih razloga, još bolji izbor od telefona.
Dakle, jedini preduslov za instaliranje e-čitača je odgovarajući mobilni uređaj, ali treba imati na umu da sinhronizacija neće uvek biti moguća bez neograničenog mobilnog Interneta.
Kakva je ponuda e-knjiga?
Dostupne naslove možete videti na Amazon, Barnes & Noble i Kobo Books web prodavnicama. Pored ovakvog načina kupovine, e-knjige možete kupiti i direktno iz Amazon i Kobo mobilnih aplikacija. Postoji i niz besplatnih elektronskih knjiga, priručnika, udžbenika, kurseva dostupnih na Internetu i to u raznim formatima – pdf, Word, ePub, fb2, mobi, rtf, plain text itd.
Ljubitelji klasične knjige će reći da elektronska izdanja ne mirišu na štamparsku boju i ne proizvode onaj karakterističan zvuk tokom listanja, ali e-knjige nam nude neke druge čari. Pored toga što su jeftinije od klasičnih i što štede šume, one su veoma pogodne za putovanja. Umesto da vam mesto u koferu zauzima nekoliko „pravih“ knjiga možete ih preuzeti sa Interneta i smestiti u vaš e-čitač, telefon ili tablet.