Razvoj zaposlenih kroz rotaciju poslova

Znanje je moć

Fransis Bejkon

Sigurno ste svesni da je koncept konstantnog učenja postao nezaobilazni faktor u razvoju zaposlenih tako da kompanije sve više sredstava i vremena ulažu u profesionalno usavršavanje, unapređenje znanja i veština svojih zaposlenih.

Ono što možda niste znali je da se rotacija poslova, pored obuka, treninga, kurseva i seminara, kao jedan od alata, empirijski pokazala veoma uspešnom.

Šta je rotacija poslova?

Rotacija poslova (eng, Job rotation) je strateški pristup menadžmenta kompanije u kome se zaposleni rotiraju na različite zadatke ili različita radna mesta, u određenom vremenskom periodu, sa ciljem da se unaprede profesionalna znanja i veštine zaposlenih, efikasnost u izvršavanju radnih zadataka, fleksibilnost („mobilnost“) zaposlenih, razvoj karijere i prevencija monotonije na poslu.

U uslovima savremenih tržišta telekomunikacija, koje odlikuju inovacije i brz tehnološki napredak, primarni izazov HR menadžera, pored regrutacije, selekcije i podrške je i omogućavanje zaposlenima da razviju svoj puni potencijal.

Kako zaposleni stiče nova znanja i veštine?

Sigurno se osećamo zadovoljnije kada znamo da kompanija brine o našem razvoju znanja i veština i povećanju motivacije. Rotacija poslova to čini kroz:

  • podizanje kompetencija i razvijanje širokog spektra radnog iskustva – angažovanjem na različitim zadacima zaposleni unapređuju svoje veštine, adaptiraju se na nove situacije čime se povećava individualna konkurentnost kako na internom, tako i na eksternom tržištu rada;
  • smanjenje monotonije i mentalnog stresa – opšte poznata činjenica je da duži vremenski period na istim poslovima dovodi do „sagorevanja“ zaposlenih te rotacija obezbeđuje da posao bude izazovan i zanimljiv;
  • „vidljivost“ zaposlenih – rotacijom poslova kroz različite organizacione celine, zaposleni su u mogućnosti da ostvaruju konekcije koje su značajne za njihovu buduću karijeru;
  • bolje razumevanje procesa u kompaniji – rotiranjem na različite poslove zaposleni bolje razumeju organizacionu i poslovnu kompleksnost procesa.

Za sticanje novih znanja i veština, od presudnog značaja je i ko nas edukuje. Upravo zato jedan od nezaobilaznih faktora u okviru procesa rotacije poslova su mentori. Mentori su zaposleni sa bogatim radnim iskustvom, a koji imaju umeće prenošenja znanja i uvođenja u posao novih kolega, uz potreban visok stepen spremnosti i otvorenosti za saradnju.

Rotacija poslova je pokazatelj promena kroz davanje šanse individualnom razvoju, jer kao što smo rekli „znanje je moć“, koje omogućava bolju perspektivu, kako zaposlenima, tako i kompaniji.

Koncept i ciljevi

Pored dobrobiti zaposlenog, rotacija poslova iz ugla poslodavca takođe donosi benefite i ima za cilj prvenstveno postizanje boljih poslovnih rezultata:

  • unapređenje odvijanja poslovnih procesa – rotacijom poslova zaposleni se najviše uključuju u međusobno srodne i povezane procese, čime se doprinosi njihovom efikasnijem upravljanju i realizaciji radnih zadataka;
  • smanjivanje stope izlazne fluktuacije – srazmerno podizanju stope motivacije i zadovoljstva, smanjuje se stopa izlazne fluktuacije;
  • jačanje timova unutar kompanije – rotacija poslova ima važnu ulogu u izgradnji i osnaživanju timova između različitih organizacionih celina, čime u određenoj meri utiče i na širenje korporativne kulture unutar kompanije.

Rotacija poslova može biti vertikalna (na posao višeg nivoa složenosti i odgovornosti) i horizontalna (na posao istog nivoa složenosti i odgovornosti) u matičnoj organizacionoj celini ili može da uključuje promenu organizacione celine.

Evaluacija rotacije poslova zahteva posebnu posvećenost i pažnju, jer kroz utiske zaposlenih o procesu rotacije, korisnosti za njihov dalji rad, motivisanosti i zadovoljstva, spremnosti da razmene znanja i iskustva, menadžment HR-a može da izvuče vredne pouke za unapređivanje procesa.

I da zajedno zaključimo: ulaganje u zaposlene je postala svakodnevna potreba u poslovanju kompanija. Ogroman potencijal se nalazi u okviru svake organizacije kroz različite procese i poslove, čime se omogućava da zaposleni promenom pozicija povećaju svoju motivaciju, otkriju skrivene talente i veštine, te unaprede svoju uspešnost, a sa razvojem zaposlenih napreduje i kompanija.

Prateći savremene trendove i  dosadašnju najbolju praksu, Telekom Srbija primenjuje koncept rotacije poslova, čime upravo omogućava zaposlenima da direktno učestvuju u razvoju svoje karijere. Suština je istražiti skriveni potencijal zaposlenog čime se postiže veća produktivnost, što je od najvećeg interesa i za zaposlenog i za kompaniju.

Telekom Srbija
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.